Dworzec PKP IŁAWA Główna – historia

Podziel się
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dworzec PKP w Iławie, zwany także Iławą Główną, został zbudowany w 1873 roku. Był to budynek murowany, jednopiętrowy, z wejściem od strony peronów. W latach 90. XIX wieku dworzec został rozbudowany i zyskał swój obecny kształt – budynek piętrowy, z trzema ryzalitami i wieżą zegarową.

Podczas I wojny światowej dworzec był wykorzystywany przez wojska niemieckie. W okresie międzywojennym stacja w Iławie była ważnym węzłem kolejowym, z którego odchodziły linie w kierunku Olsztyna, Gdańska, a także granicy z Rosją.

Podczas II wojny światowej dworzec został zniszczony, ale już w 1946 roku odbudowano go i oddano do użytku. W latach 60. XX wieku stacja przeszła modernizację, a w latach 90. XX wieku dokonano kolejnych prac remontowych i modernizacyjnych.

Obecnie dworzec PKP w Iławie pełni funkcję ważnego węzła kolejowego, z którego odjeżdżają pociągi w kierunku Olsztyna, Gdańska, Elbląga i innych miast. W 2020 roku dworzec został odnowiony i zmodernizowany, co poprawiło jego wygląd i funkcjonalność.

Pytania i odpowiedzi

Tak, u nas możesz zamówić taksówkę wcześniej z wyprzedzeniem.

Tak, nasze taksówki zawiozą Państwa na wybrane lotniska w Gdańsku i Warszawie.

Tak, nasze taksówki jadą w inne miejsca w całej Polsce.

Nasz numer telefonu 506 249 222 czynny jest przez całą dobę każdego dnia.

Ceny za kurs taksówką można otrzymać telefonicznie.